Сандерс ги осуди хомофобичните коментари за Бутиџиџ: „Заедно ќе ја завршиме поделбата и омразата која ја шири Доналд Трамп“ - Слободен печат

Сандерс ги осуди хомофобичните коментари за Бутиџиџ: „Заедно ќе ја завршиме поделбата и омразата која ја шири Доналд Трамп“

Демократскиот сенатор Берни Сандерс ги осуди хомофобичните напади од познат радиски водител близок на претседателот Доналд Трамп за неговиот демократски противник Пит Битиџиџ.

Раш Лимбо од американските конзервативни кругови му се потсмеваше на поранешниот градоначалник на Саут Бенд во сојузната американска држава Индијана и Батиџиџ го нарече: „тој 37-годишник кој на сцената го бакнува својот сопруг“.

Коментарот силно одекна бидејќи пред само неколку дена Трамп го фалеше овој водител.

За време на говорот за состојбата на нацијата пред Конгресот, американскиот претседател му додели „медал за слобода“, највисокото цивилно одликување на САД и му се заблагодари на „децениската посветеност на својата земја“.

– Меѓу нас како кандидати постојат несогласувања, но личните напади како овој се неприфатливи – реагираше Сандерс.

Прочитајте и...  Деца од Скопје ја воодушевија публиката на Фестивалот за глума на ученици во Словенија

Тој додаде дека хомофобичните коментари на Раш Лимбо за Пит Бутиџиџ се скандалозни и навредливи.

– Заедно ќе ја завршиме поделбата и омразата која ја шири Доналд Трамп – додаде тој.

Пит Бутиџиџ не одговори директно на тие напади.

– Се гордеам со својот брак и со својот сопруг – едноставно одговори тој на еден собир со гласачите во Лас Вегас.

Батиџиџ тесно го победи Сандерс на демократските предизбори во Ајова, додека во Њу Хемпшир славеше Сандерс.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

14 − четири =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат