Tag : Берни Сандерс

Вести Свет

Берни Сандерс со поддршка за кандидатурата на Џо Бајден

Слободен печат
Сенаторот Берни Сандерс синоќа официјало даде поддршка на кандидатурата на неговиот соперник во трката за претседателска номинација, поранешниот потпретседател Џо Бајден. Чекорот е насочен кон...
Вести Свет Слајдер

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Слободен печат
Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија...
Вести Свет Слајдер

Анкета во САД: Бајден е посигурен во решавање на сериозни кризни ситуации од Сандерс

МИА Агенција
Поголемиот број на гласачи на партиските избори за претседателски кандидат на Демократската партија во американските сојузни држави Илиноис, Флорида и Аризона веруваат дека поранешниот потпретседател...
Вести Свет Слајдер

АНАЛИЗА: На Сандерс му е потребно вистинско чудо за да го победи Бајден

Слободен печат
Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден ја зацврсти позицијата на лидер во трката за кандидатура на демократската партија на претстојните претседателски избори, остварувајќи победа во четири...
Вести Свет

„Лудиот Берни“ или „Заспаниот Џо“ – кој ќе оди на мегдан со Трамп?

Слободен печат
Сенаторката Елизабет Ворен се повлече од трката за претседателски кандидат од демократската партија, но останува енигма кого таа ќе поддржи – поранешниот потпретседател Џо Бајден...
Вести Свет

Здружени против Сандерс: Зошто демократите не сакаат да победи најлибералниот кандидат?

Дејан Андоновиќ
Сенаторот од сојузната американска држава Минесота, Ејми Клобучар, на ден пред одржувањето на „супер вторникот“ се откажа од претседателската трка и го поддржа против кандидатот...
Вести Свет

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат
Берни Сандерс, водечкиот демократ номиниран за претседателски кандидат, делумно ја бранеше кубанската револиуција на Фидел Кастро, тврдејќи дека е „неправеднод да се каже оти се...
Некатегоризирано

Конкурентите од демократската партија го обвинија милијардерот Блумберг дека сака да ги купи изборите

Слободен печат
На помалку од една недела пред првичните избори во американската сојузна држава Невада, дел од демократските кандидати за претседател критиките ги фокусираа врз својот соперник...
Вести Свет Слајдер

Сандерс ги осуди хомофобичните коментари за Бутиџиџ: „Заедно ќе ја завршиме поделбата и омразата која ја шири Доналд Трамп“

Слободен печат
Демократскиот сенатор Берни Сандерс ги осуди хомофобичните напади од познат радиски водител близок на претседателот Доналд Трамп за неговиот демократски противник Пит Битиџиџ. Раш Лимбо...
Вести Свет Слајдер

Трка за претседателска номинација во САД: Кои се победниците, а кои губитниците на изборите во Њу Хемпшир

Слободен печат
Сенаторкат од Минесота, Ејми Клобучар, оствари значително посилен пласман од очекуваното, пласираќи се на тратата позиција и со тоа отвори нова трка на „умерените демократи“...