24.8 C
Скопје

Рускоска за Слободен печат: Разузнувачкиот документ не е доказ во судската постапка

Објавата на таинствената белешка на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) воопшто не била во доказна постапка на обвинението против бизнисменот Јордан Камчев за тој да добие притвор од 60 дена, туку бил меѓу другите услови кои обвинителката Лиле Стефанова ги има наведено за определување на притвор.

– Тој документ не беше воопшто во доказна постапка. Тоа беше меѓу другите услови кои колешката ги има наведено за определување на притвор. Не беше едиствено таа белешка, според тоа, како што ми е пренесено од колешката, јас сега не го знам предметот, но и други основи има. Така што, тоа не е доказ во постапката. Тој документ нема потреба да се користи понатаму. Тоа не е доказ за кривичното дело, изјави за Слободен печат шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар