вилма рускоска Archives - Слободен печат

Tag : вилма рускоска

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нема СЈО, „високиот“ криминал кај обвинителството на Русковска

Соња Христовска Угриновска
Министерството за правда подготвува нов нацрт-закон за јавното обвинителство, во кој повеќе не е предвидено да се формира ново обвинителство за гонење организиран криминал и...
Вести Македонија

Рускоска: Одлуката на Уставен може да ги амнестира сите за „27 април”

МИА Агенција
Доколку Уставниот суд иницијативата ја разгледува по однос на одреден член од целиот Закон за амнестија и оцени дека е вонуставен, според обвинителката Вилма Рускоска,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Специјалните обвинители не се плашат од истрагата на Рускоска

Горан Наумовски
Документот за доверливост кој своевремено го имавме потпишано е базиран врз Законот за специјално јавно обвинителство. Нас тој многу не обврзува од професионална гледна точка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судство од гаќи истресено

Соња Христовска-Угриноска
Остра кавга избувна вчера помеѓу судиите од Апелацискиот суд и шефицата на ЈО за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, откако Кривичниот совет на...
Вести Македонија

Судскиот совет го осуди однесувањето на Рускоска

Горан Наумовски
Судскиот совет на Република Северна Македонија најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска. Од Судскиот совет на Република Северна Македонија во денешното соопштение...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

СМС ПОРАКАТА ОД РУСКОСКА: Од гаќи ќе ве истресам

Горан Наумовски
„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Што ги спојува Јани Нича и Вилма Рускоска?

Ана Анастасовска
Судијата од апелацискиот суд, Јани Нича, е еден од тројцата судии кои вчера ја донесоа одлуката за домашниот притвор на поранешната јавна обвинителка, Катица Јанева....
Вести Македонија

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е притисок врз судството, може да поднесе жалба

Горан Наумовски
Ние како обвинителство дадовме негативно мислење за барањето на обвинетата Катица Јанева затворскиот притвор да и биде заменет за друга алтернативна мерка. Нашето негативно мислење...
Вести Македонија

Итен состанок во Апелација: Изјавата на Рускоска е преседан

Горан Наумовски
Денеска во скопска Апелација е најавен итен коегиум по најавите од обвителката Вилма Рускоска дека ќе спроведе финансиска контрола врз судиите кој вчера одлучија да...
Хроника

Јанева ќе го обжали обвинението на Рускоска

Адвокатскиот тим на притворената поранешна специјална обвинителка Катица Јанева го подготвува приговор на обвинението кое против неа го поднесе обвинителката Вилма Рускоска од Одделот за...