Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Денешниот ден во музичката историја, 8 април, ќе го паметиме по раѓањето на неколку великани, но и по создавањето на некои големи хитови.

Во продолжение прочитајте за сите настани кои ја одбележаа музиката низ историјата на денешен ден:

1942 година – Роден е Роџер Чапман, пејач на прогресивната рок група „Family“ и соло изведувач.

1947 година – Роден е Стив Хов, гитарист на групата „Yes“.

1951 година – Роден е Серџо Блажиќ, пејач на славната хрватска рок група „Атомско склониште“.

1961 година – Роден е Срѓан Гојковиќ Гиле, гитарист, пејач и основач на рок групата „Електрични оргазам“.

1968 година – Југотон го издава вториот сингл на хрватскиот пејач Ивица Перцл, кој подоцна е прогласен за пионир на протестната музика на домашната сцена, помеѓу другото и поради сличностите со британскиот фолк-рок пејач Донован.

Прочитајте и...  Љубовните афери на Доналд Трамп кои Меланија морала да ги прифати

1977 година – Британската панк рок групата „The Clash“ го објави првиот истоимен албум, од кој најпознати песни се „Janie Jones“, „Remote control“ и „White riot“.

1981 година – Излезе шестиот албум на рок групата „Смак“ под назив „Зашто не волим снег“.

1982 година – Американската рок група „Toto“, го објави албумот „Toto IV“, од кој песната „Rosanna“ беше одредена како главна нумера, но изданието еднакво го одбележа и песната „Africa“, единствениот број 1 хит во кариерата на овој бенд.

1987 година – „Црвена јабука“ го објави албумот „За све ове године“, посветен на покојните членови на групата, пејчаот Дражен Ричл Зија и басистот Аљоша Буха, кои загинаа во сообраќајна несреќа една година претходно.

Прочитајте и...  Медицинската сестра чии фотографии го обиколија светот, сепак нема да биде казнета! (ФОТО)

1991 година – Англиската трип-хоп група „Massive attack“ го објави дебитантскиот албум „Blue lines“.

1994 година – Американскиот рок состав „Offspring“ го објави третиот албум под назив „Smash“, најуспешниот во дотогашната кариера, со хит песните „Come out and play“, „Self esteem“ и „Gotta get away“.

Прочитај повеќе

Па, не ти требаат хеланки, гледаме се! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат