Tag : на денешен ден

Магазин Магазин слајдер Ретро

Кога го работиш тоа што го сакаш

Слободен печат
Самоукиот творец – Сака да слика. Никој никогаш не му рекол дека е талентиран. Колекционер на играчки. Има 40 години. Си купува штафелај, бои и...
Магазин Филм и ТВ

„ЕКВ“ го претставија новиот тапанар, Боб Дилан го објави деветтиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден, 9 април, ќе по паметиме по неколку важни настани кои ја одбележаа музиката низ историјата, а за кои ќе имате прилика да прочитате...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја, 8 април, ќе го паметиме по раѓањето на неколку великани, но и по создавањето на некои големи хитови. Во продолжение...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родена е Били Холидеј, Балашевиќ го објави албумот со кој почна соло кариера и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја, 7 април, ќе го паметиме по раѓањето на џез пејачката Били Холидеј, меѓутоа и по уште неколку важни настани за...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Роден е Гери Мур, почина Зоран Мишчевиќ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме по неколку значајни настани како што на пример е раѓањето на славниот Гери Мур, но и по...
Магазин Ретро

Сајмон и Гарфункел го објавиja 4. издание, „Идоли“ почнаа со снимање на првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме по објавувањето на неколку култни албуми, чии песни и ден денеска се слушаат. Во продолжение прочитајте за...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родени се Марвин Геј, Горан Каран и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го паметиме по неколку важни настани кои оставија длабок печат во оваа уметност, како што е раѓањето на Марвин Геј,...
Магазин Ретро

Роден е Ангус Јанг, Џими Хендрикс првпат запали гитара на сцена и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го одбележаа повеќе работи, меѓутоа, моментот кога легендарниот Џими Хендрикс запали гитара на сцена дефинитивно е нешто што остави голем...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родени се Ерик Клептон и Селин Дион, „Леб и сол“ го објавија албумот „Као какао“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку интересни настани, а 30 март најмногу ќе го паметиме по раѓањето на славните Ерик Клептон и Селин...
Забава Магазин Некатегоризирано

Влатко Стефановски го заврши првиот самостоен проект, Бајага го објави албумот „Са друге стране јастука“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
На денешен ден музичката индустрија ја одбележаа неколку интересни настани во минатото, помеѓу кои е и почнувањето на првиот самостоен проект на легендарниот македонски гитарист,...