Рено продава голем дел од Нисан

Рено/ Фото Alexander Blinov / Alamy / Alamy / Profimedia

Производителите на автомобили Рено и Нисан се согласија да го реновираат нивното 20-годишно партнерство, истакнувајќи ја позначајната улога на јапонската компанија и нејзината инвестиција во новиот бизнис на Рено со електрични возила.

Според тоа, Рено би требало да го намали својот удел во Нисан од околу 43 на 15 проценти. Останатите 28 отсто од акциите на Рено ќе бидат префрлени на францускиот холдинг. Француската компанија ќе му наложи на комесарот да ги продаде акциите на Нисан, вредни околу 4,1 милијарди долари по сегашната пазарна вредност, во координирана и планирана постапка, под услов трансакцијата да има економска смисла за Рено, соопштија компаниите.

Нисан сега ќе има 15 отсто удел во Рено и обратно, што ќе и овозможи на јапонската компанија да ги користи своите гласачки права, што досега не можеше да го направи. Целта е да се доближат двајцата партнери до еднаква положба.

Нисан и Рено, исто така, ветија дека ќе здружат повеќе ресурси во клучните проекти во Латинска Америка, Индија и Европа, вклучувајќи пазари, возила и технологии. Нисан, исто така, соопшти дека ќе инвестира во новиот бизнис на електрични возила на Рено, толкува Ројтерс, пренесува Хина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот