Разбиена педофилска мрежа: Снимале како силуваат деца, уапсени 33 лица од 11 земји

Заедничката акција на полициските сили од дури 11 земји придонесе за апсење на 33 лица кои се сомничат за злоупотреба на деца, прикажување, набавка и поседување на порнографски материјали и искористување на малолетни лица за порнографија.

Во Шпанија се уапсени 17 лица, а меѓу нив има и малолетници, кои во група на апликацијата „WhatsApp“ со осомничените од други држави разменувале фотографии и снимки со порнографски содржини во кои учествуваат деца.

Некои снимки прикажуваат силување на многу мали деца, жртви од кои најмладата имала само неколку месеци, а најстарата 12 години.

Во Уругвај се уапсени две лица. Меѓу нив е и една мајка која се сомничи дека сексуално ја злоупотребувала сопствената ќерка и сите сцени ги снимала, а потоа ги испраќала снимките во групата.

Прочитајте и...  Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Полицијата уапси и маж (29) кој наводно ги охрабрувал членовите на групата да „остварат контакт“ со малолетни девојчиња и потоа да испраќаат материјали.

Шпанската полиција ја следела оваа група цели две години, а во истрагата биле вклучени и Еуропол и Интерпол.

Освен во Шпанија и Уругвај, апсења имало и во Велика Британија, Перу, Индија, Италија, Франција, Пакистан и Сирија.

Прочитај повеќе

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција