6 C
Скопје

Tag : криминал

Вести Свет

Папата повика на борба против организираниот криминал

Слободен печат
Папата Франциск повика на борба против организираните криминални групи како мафијата ширум светот и предупреди дека криминалците ја користат пандемијата со Ковид-19 за да станат...
Вести Македонија

Македонските шуми клекнати на колена

Даниела Трпчевска-Зафировска
Крадци го опустошија шумскиот фонд во Северна Македонија. Особено на удар е кичевскиот регион, каде безмилосно се сечат дрвата. Експертите се шокирани. Ќе го сопре...
Вести Свет

Германија: Демохристијански пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

Слободен печат
 Повеќе пратеници на владејачката германска Христијано-демократска унија (ЦДУ) осомничени се дека се стекнале со стотици илјади евра за лобирање на набавка на маски од одредени...
Вести Македонија

Средба Спасовски – Хрисохоидис: Инвестираме во добрососедство, како сериозни партнери во борбата против криминалот

Слободен печат
„Ми претставува искрено задоволство и чест што денеска имам можност да бидам домаќин на висока делегација од Министерството за цивилна заштита на Хеленската Република, предводена...
Вести Македонија

Николоски: Власта уште еднаш докажа дека е во договор со криминалците

Слободен печат
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при денешната посета на Неготино рече дека Владата, односно премиерот Зоран Заев нема стабилно парламентарно мнозинство. Денеска сме тука во...
Вести Економија

Оштетените штедачи за криминалот во Еуростандард банка: Нашите пари не беа вложени во кладилница, туку во лиценцирана банка

Слободен печат
Длабоко сме убедени дека Еуростандард банка пропадна поради организирани криминални активности на неколку категории на луѓе. Основа за тоа е криминалот на луѓе од банката...
Вести Регион Слајдер

Наркотици на стадионот, илјадници евра во домот: Откриено што му одзема полицијата на Вељко Беливук

Слободен печат
Владо Драганиќ, наводно еден од членовите на групата на Веља Невоља, кој е сопственик на куќата во Ритопек каде се случувале најстрашните злосторства на оваа...
Вести Колумни

Никогаш ЕУ, никогаш НАТО, никогаш Северна, никогаш попис… Секогаш на браникот на криминалот!

Џабир Дерала
Или накратко: Да живее Зоран Заев! – што би рекол Димче Портпаролче на партијата Никогаш и нејзините сателити. На тоа „никогаш“ може да се додаде...
Вести Регион

Веља Невоља ќе го издадат неговите: За убиствата и касапењата ќе сведочат блиски соработници кои се договораат со обвинителството

Слободен печат
Одредени припадници на групата на Вељко Беливук наречен Веља Невоља, понудиле соработка на Обвинителството за организиран криминал на основа на која би можеле да добијат...
Вести Регион Слајдер

Тадиќ: Оваа власт го создаде Беливук, треба да понесе одговорност, макар политичка ако не кривична

Слободен печат
Некогашниот претседател на Србија Борис Тадиќ изјави дека место да ја слушаме српската власт како се фали со апсење на групата на Вељко Беливук, оттаму...