Ракометарите со судни маки славеа против Турција

Машката ракометна репрезентација со судни маки успеа да победи на гостувањето кај Турција во квалификациите за ЕП 2020 година и да остане на првото место во групата 3 кое води во вториот шешир на ждрепката.  Ракометарите одиграа далеку од очекуваното, со големи падови во играта и благодарение на неискуството на турските ракометари победија со 26:25.

Во првото полувреме, избраниците на селекторот Данило Брестовац одлично почнаа, направија предност од четири голови (4:8) и иако се очекуваше да се продолжи во ист ритам, ракометарите паднаа. Турците успеаја да се вратат, прво дојдоа до резултатски егал, а потоа и ја презедоа контролата и до 10-тина минути пред крајот на натпреварот го диктираа резултатот.

Филип Кузмановски во 49. минута со голот израмни на 21:21, а една минута подоцна Филип Талески донесе и водство од 22:21. До самиот крај се играше гол за гол, кога повторно двоецот Кузмановски и Талевски со два гола донесе предност од 24:26.

Прочитајте и...  Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Турците брзо одговорија со гол, а по промашениот шут на Лазаров 10-тина метри поради закана за пасивен напад, турските ракометари добија шанса да останат непоразени. Сепак, Никола Митрески го одбрани шутот во последната секунда и донесе два бода со кои речиси е обезбедено првото место во групата 3.
Капитенот Кире Лазаров со седум голови беше најпрецизен во „црвено-жолтиот“ тим, Филип Талески постигна пет голови, додека во редовите на Турција, Пеливан постигна дури 10 голови.

Прочитај повеќе

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан

Доколку сте типувале на Вулверхемптон, подобро НЕ ГЛЕДАЈТЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Никако да запрат поразите на МЗТ во АБА2 лигата

Крај во Лига Европа за Ристовски и Спортинг Лисабон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт: Две години бев во инвалидска количка, а сега играм за Барселона!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алексиќ постигна ЕВРОГОЛ: Голманот на Спортинг не знаеше што се случува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ сигурен на тронот барем до „Индијан Велс“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија во вториот шешир, преку потешкиот пат до СП 2021

Слободен печат

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен печат

Вернер ги одби Јунајтед и Барса, го чекаат Ливерпул и Клоп!? (ФОТО)

Слободен печат

Доколку не го елиминира Лион, Сари ќе лета од Јувентус, а место него доаѓа добро познато име

Слободен печат