Ракометарите негативни на ковид-19 пред мечот со Финска

Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на Европското првенство 2022 против репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот за спроведување на ракометните натпревари, Ракометна Федерација на Македонија ги спроведе последните тестирања за детекција на вирусот ковид-19.

Сите резултати на спроведените тестови на ракометарите и стручниот штаб се негативни, воедно селекцијата на Финска го потврди списокот на делегацијата која пристигнува и се со негативни тестови, информираат од РФМ.

Првиот натпревар на Македонија од квалификациите во групата „7“ за учество на наредното ЕП против Финците ќе биде в среда (4 ноември) со почеток од 20.00 часот во СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје.

Брестовац го повика Георгиевски за дуелите со Финска и Швајцарија

Во истиот термин селекцијата на Данска е домаќин на Швајцарија. Потсетување во второто коло играме против Швајцарците в сабота од 18.30 часот на гостински терен.

Прочитајте и...  Ова не е хумано, ќе ги „убиеме“ фудбалерите

Од нашата федерација повторно напоменуваат дека согласно Протоколите за спроведување на натпревари донесени од Владата и документот издаден од Европската Ракометна Федерација „EHF Hygiene Concept“ за спроведување на натпревари не е предвидена прес-конференција/брифинг со медиуми.

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар