Путин го награди полицаецот кој го спречи напаѓачот на Универзитетот во Перм

Владимир Путин го награди рускиот полицаец кој го спречи напаѓачот на Универзитетот во Перм/ Фото : MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF THE RUSSIAN FEDERATION / TANJUG/AP

Рускиот претседател Владимир Путин го награди полицаецот Константин Калинин со Орден за храброст, откако тој го спречи студентот кој изврши вооружен напад на Државниот универзитет во Перм пред да направи уште поголема штета, објави Кремљ, пренесува ТАС.

„Младиот полициски поручник Константин Калинин беше награден поради својата храброст, цврстина и посветеност прикажана за време на должност“, се наведува во указот потпишан од Путин.

Студентите и семејствата на загинатите во нападот на Универзитетот во Перм поставија цвеќиња во нивна чест/ Фото EPA-EFE/STRINGER

Во документот се посочува дека, покрај Калинин, награден е и високиот полициски поручник Владимир Макаров за извонредна услуга во полициското работење во заедницата.

Напаѓачот бил уапсен откако вчера уби шест лица. Во престрелката беа повредени вкупно 43 лица, меѓу кои и напаѓачот. Членовите на полицијата Калинин и Макаров први пристигнале на местото на нападот.

Министерството за внатрешни работи на Русија објави дека Макаров помогнал при евакуација на студентите, додека Калинин влегол во зградата на универзитетот и го сопрел напаѓачот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Пукотница на руски Универзитет, најмалку тројца загинати, четворица повредени

Видео на денот