Tag : универзитет

Вести Македонија

Универзитетот во Тетово и покрај пандемијата спроведува успешен наставен процес

Слободен печат
Универзитетот во Тетово смета дека наставниот процес спроведен за време на пандемијата е успешен. Од таму соопштуваат дека и покрај околностите предизвикани од пандемија постојано...
Вести Македонија

Универзитетот во Тетово наставно-научниот процес продолжи да го реализира преку онлајн платформа

МИА Агенција
Канцеларијата за образование при Универзитетот во Тетово информира дека на сите нивни факултети наставниот процес се одвива преку онлајн платформата, форма на настава која е поддржана и прифатена од...
Вести Македонија

Студентите во Штип ќе следат онлајн настава

Слободен печат
Универзитетот „Гоце Делчев” од вчера започна процес на интерактивни предавања преку интернет за своите студенти. Прв започна факултетот за информатика, но во периодот што следува...
Вести Свет

Заложничка криза во Франција: Вооружен маж влетал во универзитетската библиотека во Иври (ВИДЕО)

Слободен печат
Вооружен маж влетал во библиотеката на Универзитетот во Иври во Фрацнија, а на местото на настанот има голем број на специјалци. Како што пренесува „Ла...
Вести Свет

Харвард преминува на виртуелна настава поради пандемија на новиот коронавирус

Слободен печат
Универзитетот Харвард преминува на виртуелна настава поради пандемија на новиот коронавирус, а Универзитетот бара од студентите да ги напуштат студентските домови за пет дена, изјави...
Вести Регион

Словенија со апел до своите граѓани да не патуваат во Италија

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Словенија преку соопштение ги повика граѓаните да не патуваат во Италија, а за оние кои се таму амбасадата во Рим...
Вести Регион

Поради коронавирусот затворен словенечкиот Универзитет во Приморска

МИА Агенција
Поради брзото ширење на коронавирусот во Словенија, управата на Универзитетот во Приморска реши привремено да ги затвори вратите и да го прекине образовниот процес. Како...
Вести Свет

Двајца загинати, еден повреден во пукање на универзитет во Тексас (ВИДЕО)

Слободен печат
Две лица загинаа, а едно лице е повредено откако напаѓач отвори оган во салата за престој на универзитетот А&M денес во сојузната американска држава Тексас. Повредениот...
Вести Свет

Белгиски универзитет развива вакцина против коронавирусот

Слободен печат
Католичкиот универзитет во Лувен веќе работи на вакцина против коронавирусот врз основа на веќе постоечки вакцини, јави дописничката на МИА. Одделот за вирологија на Универзитетот...
Вести Македонија

Кривични за тројца вработени во Државниот универзитет во Тетово

МИА Агенција
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против Р.Ф., раководител на Центарот за информатички технологии при Државниот универзитет во Тетово...