Палевски: Не ги убив Вања и Панче

фото: Принтскрин/Телма

Љупчо Палевски е спроведен во суд, пред судија на претходна постапка, за прв пат по бегството во Турција во рамки на истрагата за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

Го спроведуваше полиција со наведната глава во зафатот познат како „полуга“. Новинарите кои беа присутни му поставија неколку прашања: Дали тој ги сторил убиствата, дали ќе се брани со молчење, дали има докази дека не ги сторил тој убиствата на Ѓорчевска и Жежовски.

Тој само одречно одговори на прашањето дали тој ги убил Жежовски и Ѓорчевска и дека за тоа има докази.

Љупчо Палевски е прво осомничен за грабнување и убиство на велешкиот фризер Панче Жежовски и малолетната Вања Ѓорчевска од Скопје.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот