Прво појавување на поразениот Киличдароглу: Ќе продолжам да се борам

Кемал Килидчароглу го призна поразот/Фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Кемал Киличдароглу, ривал на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, штотуку излезе на сцената во опозицискиот штаб во Анкара за да им се обрати на поддржувачите.

„Не можев да ги бранам твоите права. Не бегав од неправедна структура, не можев да бидам тивок ѓавол…“, рече тој.

„Не можев да молчам дека милиони луѓе во оваа земја стануваат граѓани од втор ред. Не можев да дозволам да се залагаат за вашите права. Дека вашите деца легнуваат гладни. Дека земјоделците не можат да произведуваат. Не можев да ги дозволам овие работи“, додаде тој.

Тој вели дека „ќе продолжи да се бори“ за да ги брани правата на Турција. Тој посебно им се заблагодари на „жените и младите“.

„Тие се вистинските херои“, вели тој.

Тој посочи дека постои желба кај народот да го поддржи авторитарниот режим.

Тоа, како што вели, „ќе продолжи да биде дел од нашата приказна“.

На крајот, тој им се заблагодарува на 25-те милиони луѓе кои гласаа за него – и вели дека „битката продолжува“.

Последните неофицијални резултати покажуваат дека тој има четири процентни поени зад Реџеп Тајип Ердоган во вториот круг од претседателските избори со мнозинството преброени гласови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот