ФОТО+ВИДЕО | Се слави во Истанбул: Чао, Чао Кемал, Ергодан му се обрати на поразениот противник

Истанбул ја слави победата на Ердоган/Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Поддржувачите на Ердоган се собраа пред неговата резиденција во Истанбул во исчекување на победата, извикувајќи Алаху Акбар или Господ е најголем. „Очекувам дека сè ќе биде подобро“, рече Ниса (28), жена со шамија и лента со името на Ердоган на неа.

Победата ќе го зајакне имиџот на непобедливост на Ердоган, откако тој веќе ја преобликува домашната економска, безбедносна и надворешна политика во земјата членка на НАТО со 85 милиони луѓе. Успехот на Ердоган би покажал дека тој ги надминал некои од неговите најтешки политички пречки до сега, привлекувајќи им се на гласачите со националистичка и конзервативна реторика за време на кампањата што предизвикува поделби и го одвлекува вниманието од длабоките економски проблеми.

Поддржувачите на Ердоган слават во Истанбул/Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Поразот на Киличдароглу, кој вети дека ќе ја води земјата на подемократски пат, веројатно ќе биде добредојден во Москва, но наиде на жалење во западните престолнини и поголемиот дел од Блискиот Исток.

Ердоган им се обрати на насобраните граѓани

Претседателот Ердоган сега првпат им се обраќа на своите поддржувачи, заблагодарувајќи им се на народот што „му ја дал одговорноста да владее во следните пет години“. „Да даде Бог, ќе бидам достоен за вашата доверба како што бев во последните 21 година“, вели тој. Заедно сме до гроб“, рече Ердоган. Ердоган дури и пееше во еден момент.

Прослава низ улиците на Истанбул/Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

„Пред изборите реков дека оваа љубов не застанува тука. Чао, чао, чао Кемал“, рече Ердоган. Тој вели дека победата „ја отвори вратата за новиот турски век“.

„Главната опозиција ќе го смета мојот ривал одговорен за лошиот резултат“, додаде Ердоган. „Те сакам Истанбул! Заљубени сме во Истанбул, а ќе продолжиме и со Истанбул. Денеска Истанбул е поинаков. Благодарам на сите, благодарам на сите граѓани кои гласаа и зборуваа за иднината на оваа земја. ѝ рекол на толпата додека стоел во автобусот опкружен со приврзаници.

Резултатите според изборната комисија на Турција

Турската изборна комисија објави дека се преброени 75,42 отсто од гласовите, при што претседателот Ердоган добил 53,41 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу 46,59 отсто од гласовите.

Провладината агенција Анадолу му дава на Ердоган 52,2 отсто, а на Киличдароглу 47,9 отсто. Опозициската АНКА му дава на Ердоган 51,9 отсто, а на Киличдароглу 48,1 отсто по отворањето на 98 отсто од кутиите.

Пристигнаа и првите честитки

Катарскиот емир Тамим бин Хамад ал Тани и унгарскиот премиер Виктор Орбан му честитаа на Реџеп Таип Ердоган.

„Драг мој брат Реџеп Таип Ердоган, ви ја честитам победата и ви посакувам успех во новиот мандат и во него да го постигнете она за што братскиот турски народ се стреми во однос на напредок и просперитет и за цврсти односи на нашите две земји. , за понатамошен развој и раст“, ​​напиша Ал Тани на Твитер.

Орбан напиша: „Честитки до претседателот @RTERdogan за неговата несомнена изборна победа! додавајќи: “Tebrikler, Sayın Kurbuskansi!” или „Честитки, господине претседателе“ на турски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот