Првата дама на САД ќе биде презентерка на Греми

Џил Бајден / Фото: Profimedia

Греми е признание кое го доделува Националната академија за запис на звукот и уметностите на Соединетите Американски Држави со цел да се признаат изворедните достигнувања во музичката индустрија.

Американската Академија за дискографски уметности и науки пред неколку месеци ги објави номинациите за 65. доделување на наградите Греми, кои ќе се одржат во Лос Анџелес на 5 февруари.

Како што наближува церемонијата, покрај номинациите беа објавени и имињата кои ќе ја имаат честа да ги доделат наградите.


Годишната церемонија се одликува со настапи на познати изведувачи, а некои од наградите кој се од голем интерес се презентирани во телевизиска церемонија која има голема гледаност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Jill Biden (@drbiden)


Првата дама на САД, Џил Бајден ќе се појави на овогодишната свеченост за музичките Греми награди како презентерка, пишува „Ројтерс“, а притоа потврди и Белата куќа.


Водител на доделувањето на Греми наградите годинава е комичарот Тревор Ноа. Свеченоста ќе се одржи на 6 февруари, рано наутро по македонско време.


По номинациите, организаторите го објавија и составот на презентери, па на списокот се раперката Карди Би, поп-ѕвездата Оливија Родриго, актерите Двејн Џонсон, Вајола Дејвис, Били Кристал, како и комичарот Џејмс Корден и канадската уметничка Шанаја Твејн.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Jill Biden (@drbiden)


Бајден не е единствената прва дама што досега се појавила на доделувањето на престижните Греми награди. И поранешната прва дама Мишел Обама беше на таа сцена во 2019 година, а година подоцна освои Греми за албум cо аудиоговор, за нејзините солидно продавани аудиомемоари „Becoming“.

Хилари Клинтон доби Греми во 1997 година како прва дама, за нејзината книга „It Takes a Village“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CBS (@cbstv)


Оваа година со најмногу номинации е американска Р&Б пејачка Бијонсе – вкупно девет, со што се изедначи со својот сопруг, раперот Џеј Зи, за најноминирани уметници на сите времиња. Бијонсе и Џеј Зи имаат вкупно 88 номинации за музички награди – гласани од колегите. Џеј Зи оваа година доби пет номинации.

Покрај улогата на презентери, Дејвис и Кристал се и меѓу номинираните. Дејвис е почестена со внесувањето на нејзиното име во категоријата Најдобра аудиокнига, нарација и раскажување приказни за нејзините мемоари „Finding Me“. А пак, Кристал е номиниран за Најдобар музичко-театарски албум за „Mr. Saturday Night“.

Кубанката Анхела Алварез на 95 години номинирана за „Греми“

Бијонсе ги маѓепса обожавателите: Полугола за омотот на нејзиниот нов албум

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот