8 C
Скопје

Притиснете ја оваа точка на лицето: Носи бројни здравствени подобрувања и предности

Притискањето на оваа точка носи смирување, олеснување и позитивно влијае на здравјето. Од близу 1000 акупресурни точки на телото, се издвојува точката „Yintang“ или како што се нарекува „Градина на импресиите“.

Оваа точка се користи за ублажување на бројни здравствени тешкотии. Се наоѓа на лицето, односно на челото во центарот меѓу веѓите.

Многу луѓе оваа точка инстинктивно ја масираат со цел ублажување на главоболката и разните непријатности и болки на лицето.

Во традиционалната кинеска медицина се користи за:

– ублажување на стресот и анксиозноста
– затнат нос
– ублажување на болките
– болка во очите
– воспаление на синусите
– помага при несоница
– ја подобрува концентрацијата
– го регулира крвниот притисок

Прочитајте и...  Лилјаците се домаќини и на вирусот нипа, чија смртност е и до 75 отсто
Фото: Инстаграм

Притискањето на оваа точка носи смирување и олеснување, а често се користи и во комбинација со други акупунктурни точки.

Ставете два прста на оваа точка и масирајте ја со лесни кружни движења околу 5 минути. За време на масажата можете да користите и разни есенцијални масла во зависнот од проблемот кој сакате да го отстраните.

За смирување, отстранување на стресот, помош при анксиозност и за релаксирање се препорачува масло од камилица, лаванда, темјан и сандаловина, додека за проблеми со синусите и затнат нос користете масло од еукалиптус, мајоран, пеперминт, мајчина душичка и рузмарин.

Додека се масирате, дишете длабоко и опуштете ги мислите. Кога ќе ги забележите предностите на оваа точка, ќе уживате во нејзината масажа секој ден.

Прочитајте и...  Почина легендарната Бранка Станковска

Поврзани вести

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Слободен печат

Џиџи Хадид го откри името на нејзината ќерка: Името е со виетнамско потекло

Слободен печат

Од вирусот Западен Нил, кој беше кобен за Мира Фурлан, само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Слободен Печат

Кулинарски вештини: Тајната на вкусните палачинки

Слободен печат

Џорџ Клуни прозборе за карантинот со Амал и децата: Миење садови и менување пелени

Слободен Печат

Лилјаците се домаќини и на вирусот нипа, чија смртност е и до 75 отсто

Слободен печат

Остави Коментар