9 C
Скопје

Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но заболените се со потешка клиничка слика

 Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но тие што се на болничко лекување имаат потешка клиничка слика, информира директорот д-р Наќе Гогов.

Од вкупно 80 легла за пациенти заболени од коронавирусот во моментот се исполнети 20, а 22 пациенти се лекуваат во дневната болница, односно по примањето терапија продолжуваат со лекување во домашни услови.

– Состојбата е малку смирена во споредба со последните месеци од лани. Пациентите кои се примени на болничко лекување се со потешка клиничка слика. Порано бројот на пациенти беше поголем, но немаа толку тешка слика, рече директорот Гогов.

И покрај намалениот број на заразени, од болницата апелираат за доследно почитување на мерките за заштита за да не дојде до повторно ширење на болеста.

Прочитајте и...  Општина Илинден реализира проект „Со зеленило против загадувањето"

Инаку, заклучно со вчера во Струмичкиот регион се регистрирани 420 активни случаи на заразени од Ковид-1

Поврзани вести

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Ријад го обвини Иран дека ги снабдувал Хутите во Јемен со ракети и дронови

Слободен печат

Врховниот суд на САД ги отфрли и последните тужби од Трамп за наводна изборна измама

Слободен печат

Царовска: Денеска го славиме непоколебливиот феминизам кој се бори за сите девојки и жени

Слободен печат

Нетанјаху: До крајот на април, Израел ќе се справи со епидемијата

Слободен печат

Најдолг далновод на најголема длабочина: Израел, Кипар и Грција ќе се поврзаат со кабел долг 1.500 км. на 2.700 метри во Медитеранот

Слободен печат

Остави Коментар