7 C
Скопје

Tag : струмица

Вести Македонија Слајдер

Со одлука на министерот Филипче: Катерина Кузмановска е нова директорка на струмичката болница

Слободен печат
Со одлука на министерот за здравство, Венко Филипче, за нова директорка на струмичката болница е назначена Катерина Кузмановска. Таа на доаѓа на функцијата на местото...
Вести Македонија Слајдер

Сами си прават комисија по закон, сами си прават проценка: Поднесени првите барања за штета од пожарот во ТЦ „Глобал“

Слободен печат
Сопствениците и корисниците на деловни објекти, кои претрпеа штети од пожарот во Трговскиот центар „Глобал” во Струмица, почнаа да доставуваат барања за финансиска помош до...
Вести Македонија Слајдер

Ни трага, ни глас: Една година од исчезнувањето на Марија Брзакова

Слободен печат
Една година трае потрагата по исчезнатата Марија Брзакова (28) од селото Босилово, а од неа нема ниту трага, ниту глас. Таа исчезна лани на 18...
Вести Македонија

ТЦ „Глобал” по расчистување на остатоците од пожарот: Сцена како од апокалиптичен филм, изнесени 370 тони отпад

Слободен печат
Пепел, мирис на изгорено, црнило, вода, слики како од апокалиптични филмови, можат да се видат и два дена по расчистувањето на остатоците на пожарот во...
Вести Македонија

Формирано здружение за обнова на „Глобал” во Струмица

Слободен печат
За санација и обнова на Трговскиот центар „Глобал” во Струмица е формирано Здружение „Обнова Глобал” кое ќе се обрати до сите општински и државни институции...
Вести Македонија

Во Струмица заврши пренамената на дел од градската скривница во уметничка галерија

Слободен печат
Завршија градежните работи за пренаменување на дел од градската скривница на просторот под градскиот плоштад во уметничка галерија, информираа денеска од Општина Струмица. – Вкупната...
Вести Македонија

МВР: Одземени 24 технички неисправни возила, најмногу во Струмица

Слободен печат
Согласно член 344 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој стапи во сила на 26 декември минатата година, полициските службеници имаат овластување да...
Вести Македонија

ЈПКД „Комуналец”: Крак од одводен канал во Струмица е претворен во депонија и узурпиран е од граѓани

Слободен печат
Крак од одводен канал во горниот дел на градот е претворен во депонија и узурпиран e од несовесни граѓани, соопштија денес од струмичкото комунално претпријатие....
Вести Македонија

Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но заболените се со потешка клиничка слика

Слободен печат
 Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но тие што се на болничко лекување имаат потешка клиничка слика, информира директорот д-р Наќе Гогов. Од...
Хроника

Кривична пријава за двајца струмичани за организирање роденденска прослава со повеќе лица

Слободен печат
Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица ќе поднесе кривична пријава против Л.К. (36) и Д.К. (44) и двајцата од Струмица,...