18.8 C
Скопје

Премиерот и министрите кои беа во контакт со Димитриевски, одат во домашна самоизолација

Нивната одлука уследи по вчерашниот контакт со градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е позитивен на КОВИД-19.

По информацијата дека градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е позитивен на КОВИД-19, а кој вчера одржа состанок на кризниот штаб на Куманово, ја информираме јавноста дека премиер Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за образование Арбер Адеми и државниот секретар во министерството за здравство Владимир Милошев кои присуствуваа на состанокот, во моментов одат во домашна изолација, информираа од Владата.

Претходно министерот за здравство и вицепремиерот, филипче и Османи се огласија на Фејсбук дека ќе останат во домашна самоизолација до понатамошни насоки.

Досега, од политички личности во Македонија, во домашен карантин се лидерите на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Тие беа во контакт со новинар заболе од коронавирус, но нивните тестови се негативни.

Поврзани вести

Ирена Јовева: Многумина во ЕП сметаат дека уцените кон Македонија се претерани и неприфатливи

Слободен печат

Дендиас: Грција можно е кривично да ги гони одговорните за киднапирањето на летот на Рајанер

Слободен печат

Благоја Милевски ќе биде наследникот на Ангеловски

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

Слободен Печат

Остави Коментар