Понижување за Пелистер, пораз од дури 23 голови разлика

Ракометарите на Пелистер доживеаја вистинско понижување на гостувањето кај швајцарскиот Винтертур во рамките на ЕХФ Купот, откако загубија со 23 голови разлика (39:16).

Битолчани беа очајни во првото полувреме во кое за 30 минути игра дадоа само пет голови, додека Винтертур постигна дури 22 поени, со што е јасно дека европскиот излет ќе трае само едно коло.

Домашните ракометари одлучија малку да го намалат темпотот и до второто полувреме ја одржуваа предноста.  Најефикасен во редовите на Пелистер беше Дарио Петровски со шест постигнати голови.

Реваншот се играта идниот викенд во Битола, но тој ќе претставува формалност. За разлика од Пелистер, екипата на Бутел во првиот натпревар против Запорожје, вчера славеше со 18:14. Екипата на Металург своите настапи во ЕХФ Купот ги започнува директно од третото коло.

Прочитајте и...  Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Прочитај повеќе

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат