Погледнете каква беше атмосферата синоќа: Во СДСМ еуфорично, во ВМРО-ДПМНЕ молк (ГАЛЕРИЈА)

По вчерашните избори и првичните резултати, двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ прогласија победа. Но, според атмосферата во изборните штабови на двете партии, на СДСМ во хотел Белви и на ВМРО-ДПМНЕ во „Белата палата“, очигледно беше дека победата на изборите ја однесоа социјалдемократите.

Во хотелот Белви до доцна во ноќта се чекаше пристигнувањето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој на присутените им се обрати во 1:30 часот по полноќ. Овации и свирежи го пречекаа Заев на бината. Присутните еуфорично го извикуваа неговото име и зборот „победа“.

Заев: Можеме и тоа како можеме, успеавме народе мој – Ова ќе биде влада на граѓаните (ФОТО+ВИДЕО)

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ пак, забележително беше чувството на пораз, иако Игор Јанушев првично најави победа со разлика од 7-8 пратеници. Во партијата не можеше да се види никој од раководните функционери. Новинарските екипи си ја спакуваа опремата во 1 часот по полноќ.

Јанушев: Трката е речиси изедначена, СДСМ и кога губеле прогласувале победа (ВИДЕО)

Погледнете ја синоќешната атмосфера во изборните штабови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ низ објективот на нашите фотографи Ристе Пејовски и Драган Митрески.

Прочитајте и...  Ниту еден од позитивните патници на македонскиот лет за Финска немал решение за изолација
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 16 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Хотел „Белви“ Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Седиште на ВМРО-ДПМНЕ, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Обраќање на Игор Јанушев од седиштето на ВРМО-ДПМНЕ / Скопје, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Седиште на ВМРО-ДПМНЕ, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.
Седиште на ВМРО-ДПМНЕ, 15 јули 2020 / Фото: Слободен печат.

Пред „Белата палата“ штама, се слуша само славењето од ОК СДСМ Центар (ФОТО+ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден спремете се да учите кинески јазик

Слободен печат

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат

ПРВПАТ ПО 11 ГОДИНИ: Британија технички влезе во рецесија

Слободен печат

Во Србија има речиси 9.000 активни случаи со Ковид-19

Слободен печат