Подарок кој може сѐ да промени: Ќерката на Хари доби специјално роденденско изненадување од кралот Чарлс

принц чарлс
Принцот Чарлс и неговата внука Лилибет / Фото: EPA-EFE/Принтскрин Инстаграм

Ќерката на принцот Хари и Меган Маркл, Лилибет Дијана, го прослави својот втор роденден, а по тој повод кралот Чарлс Трети одлучи да и подари посебен подарок.

Иако првиот роденден на Лилибет Дијана беше прославен во Велика Британија, Хари и Меган овојпат одлучија вториот роденден на нивната ќерка да го прослават во Америка, веројатно поради нарушените односи со кралското семејство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sussex Daily (@sussexdaily)


Меѓутоа, покрај тоа, кралот Чарлс, сепак, сака Лилибет да има спомен од него и засекогаш да се сеќава и на кралицата Елизабета Втора.

Наводно, кралот Чарлс „имал своите помошници кои му помогнале да нарача куќичка направена по негова желба, а која е многу слична на онаа што ја имале кралицата Елизабета Втора и принцезата Маргарет кога биле девојчиња“.

Кралицата Елизабета добила куќичка за игра кога имала шест години. Се викала „Малата колиба“ и била „подарок од народот на Велс“. Таа стоела во Кралската ложа во Виндзор.

Потоа била „пренесена на принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис“ и бидејќи Лилибет не живее во Велика Британија и не може да ужива во неа, кралот Чарлс се погрижил и таа да добие таква куќичка во која ќе ужива.

Ова може да биде почеток на помирувањето меѓу завојуваните страни.

Меган и Хари на ручек кај кралицата, конечно ја запознала малата Лилибет

Хари и Меган ја добија ќерката Лилибет Дијана

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот