Почина поранешниот басист на AC/DC: Рокенрол младоста скапо го чинеше

Поранешниот басист на групата AC/DC, Пол Метерс, починал на 14 октомври, наведуваат странските медиуми, а сега информацијата ја потврдија и неговите пријатели.

Веста за смртта на Пол ја потврди и неговиот поранешен близок пријател Род Вескомб, како и биографот на AC/DC Џеси Финк, автор на книгата „Бон: Последниот автопат“.

– Секогаш можеше да ме насмее. Го загубивме контактот кога се отсели, како и многу други луѓе. Како што слушнав, тој живеел повлечено, бидејќи неговото здравје било нарушено по рокенрол стилот на живот во младоста, напиша Род.

Former AC/DC bassist Paul Matters has died. The news of his passing was revealed by his friend Rod Wescombe as well as AC/DC biographer Jesse Fink, author of the book "Bon: The Last Highway"

Publiée par H Mohamed Studios sur Jeudi 15 octobre 2020

Пол Метерс на групата AC/DC и се придружи во 1975 година, по снимањето на дебитантскиот албум на бендот „High Voltage”. Неколку недели подоцна го отпушти пејачот на AC/DC, Бон Скот, а го замени Марк Еванс.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Зошто се расплака Дуа Липа?

Пред да им се придружи на AC/DC, Метерс свиреше бас во бендот „Armaggedon“ од Њјукасл.
Сепак, го напушти во 1974 година, поради како што изјави „музичките разлики“.

Подоцна беше отпуштен и од AC/DC бидејќи „Не одговарал на вредностите на олигархијата Young. Премногу убав за почеток. Не се вклопувал многу, имал свое мислење и енергија и го свирел само тоа што му се допаѓало“.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 28 ноември: Сите врати ви се отворени, но многу е важно како вие ќе играте

Слободен печат

Виц на денот: Географија

Слободен печат

Никој не ја препозна Ријана: Го покри цело лице, но тетоважите ја издадоа!

Слободен Печат

Немате 500 евра во џеб, а носите брендирана облека: Марија Шерифовиќ без влакна на јазикот!

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО: Бодибилдер се ожени со секс кукла – Се запознале во бар, а после 8 месеци „врска“ ја запросил

Слободен Печат

ФОТО: Уна Чолиќ, Миа Бјелогрлиќ, Ела Дворник… Погледнете какви ќерки имаат познатите личности од Балканот

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian