18 C
Скопје

Почина легендарната Бранка Станковска

Легендарната радио и тв спикерка и водителка, доајенот на македонското спикерство, Бранка Станковска, почина денес на 90-годишна возраст. Таа важеше за една од најпознатите и најквалитетни спикери и водители на малиот екран.

Бранка Станковска е родена во Скопје на 30 април во 1932 година, таа својот работен стаж од полни 39 години го поминала во Македонскта телевизија каде работела од 1948-1987-та година.

Почетокот на програмата на „ТВ Скопје“ е всушност нејзината најава на првиот телелевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 година, а на 14 декември истата година Станковска со својот глас го означи почетокот на емитувањето на редовната програма на Македонската телевизија читајќи ги вестите на првиот телевизиски „Весник“.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Оливера се огласи на Инстаграм, првпат по смртта на Балашевиќ

По своето пензионирање таа се уште работеше активно обучувајќи ги помладите генерации и давајќи го својот препознатлив глас во разни тв и радио емисии.

И ден денес на радио програмите може да се слушне нејзиниот глас – ТОЧНО Е 12.00 часот.

Нејзината внука Ирина Костовска на својот ФБ профил ја потврди нејзината смрт, посветувајќи и неколку збора на нејзината и наша легендарна Бранка Станковска.

Фото: Фејсбук

Поврзани вести

Дино Мерлин: Поради тешката болест бев како билка

Слободен Печат

Досега евидентирани 18 236 лица преку апликацијата за самопопишување

Слободен печат

Британски таблоид треба да и исплати отштета од половина милион евра на Меган Маркл

Слободен печат

СЗО засега е против воведувањето ковид пасоши

Слободен печат

Османи до Захариева: Да ги надминеме предизвиците и да обезбедиме прогрес за нашите граѓани

Слободен печат

ФОТО | Бритни Спирс објави емотивна фотографија: По долго време повторно ги покажа синовите

Слободен печат

Остави Коментар