По веста дека Макрон е носител на ковид-19: Шпанскиот премиер Педро Санчез се повлече во изолација

Шпанскиот премиер Педро Санчез ќе биде во самоизолација до 24 декември, откако беше објавена веста дека францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на ковид-19, соопштија од Владата во Мадрид.

Санчез и Макрон се состанаа во понеделникот во Париз, а денеска од Елисејската Палата се огласија дека тестот на францускиот претседател е позитивен на коронавирусот.

– Претседателот денеска беше тестиран и доби позитивен резултат. Тестот беше направен, откако ги пројави првите симптоми, се наведува во соопштението.

Макрон, според француските медиуми, ќе остане во самоизолација во наредните седум дена.

Прочитајте и...  Црта: Во српските медиуми нема плурализам, на Вучиќ половина од вкупното време

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар