18 C
Скопје

Tag : педро санчез

Вести Свет

Шпанија го уништи оружјето на организацијата ЕТА и другите „терористички” групи

Слободен печат
Шпанија уништи повеќе од илјада парчиња оружје на ЕТА, а премиерот Педро Санчез изјави дека е потребен надомест за болката на жртвите на баскиската сепаратистичка...
Вести Свет Слајдер

По веста дека Макрон е носител на ковид-19: Шпанскиот премиер Педро Санчез се повлече во изолација

Слободен печат
Шпанскиот премиер Педро Санчез ќе биде во самоизолација до 24 декември, откако беше објавена веста дека францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на ковид-19, соопштија...
Вести Свет

Санчез: Шпанија ќе започне со програма за вакцинација против коронавирусот во јануари

И.И.
Шпанија ќе започне со сеопфатна програма за вакцинација против коронавирусот во јануари, најави денеска премиерот Педро Санчез. Тој рече дека Шпанија и Германија се првите...
Вести Свет

Најава од премиерот Педро Санчез: Шпанија и Германија сакаат први да го вакцинираат населението

Слободен печат
Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји-членки на Европската Унија (ЕУ) со план за вакцинација на...
Вести Свет Слајдер

ФОТО+ВИДЕО | Анти-ковид мерките ги дигаат Шпанците на нозе: Протести во Барселона и Логроњо, премиерот Санчез ги осуди насилствата

Слободен печат
Синоќа повторно се одржаа протести во повеќе градови во Шпанија поради воведување на нови ограничувања со цел да се запре ширењето на коронавирусот. Демонстрантите нападнаа...
Вести Свет Слајдер

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Слободен печат
Одлуката на Велика Британија да воведе задолжителен карантин за повратниците од Шпанија е неправедна, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез. Според него, шпанската Влада е во...
Вести Македонија

Заев: Ти благодарам Санчез, продолжуваме да придонесуваме за подобра, проевропска иднина на сите граѓани

Слободен печат
Лидерот на СДСМ денеска во објава на Фејсбук му се заблагодари на шпанскиот премиер Педро Санчез за изразената поддршка за коалицијата Можеме на претстојните предвремени...
Спорт Фудбал

Секој ден фудбал, „зелено светло“ за шпанската Ла Лига

Слободен печат
Шпанскиот премиер Педро Санчез објави дека натпреварувањето во „Ла Лига“ може да продолжи од 8 јуни. Сезоната во најсилното шпанско првенство е во прекин од...
Спорт Фудбал

Во Шпанија се враќаат тренинзите, „Ла Лига“ продолжува во јуни!

Слободен печат
Премиерот на Шпанија Педро Санчез објави дека од 4 мај на локалните професионални спортисти ќе им биде дозволено да прават индивидуални тренинзи надвор. Ова значи...
Вести Свет

Санчез: Се ближи почетокот на смирување на епидемијата во Шпанија

Слободен печат
Новите податоци во однос на коронавирусот во Шпанија се охрабрувачки и државата се приближува кон почетокот на смирување на епидемијата, изјави денеска шпанскиот премиер Педро...