ПИСМО: Ако нема акции, кредитната ќе се искористи за прочистувач на воздух кој чини цел бубрег за нашиот кумановски стандард - Слободен печат

ПИСМО: Ако нема акции, кредитната ќе се искористи за прочистувач на воздух кој чини цел бубрег за нашиот кумановски стандард

Веднаш по објавувањето на веста за сечата на двете липи вчера во Куманово, со цел да се направи простор за автобуска станица, до нашата редакција стигна писмо од читател од Куманово.

Браво за Димитриевски и за неговото револуционерно пошумување. Се наоѓаме на прагот на уште една грејна сезона во Куманово. Истата уште сега почнува да го влошува квалитетот на воздухот – ова може да се забележи по жолтите индикатори на апликацијата Мој воздух – кои изминативе две недели од зелени стануваат жолти и за скоро, не сомнежно, ќе бидат црвени.
Одлуката да се исече едно од најголемите дрвја во строгиот центар на Куманово, со цел да се направи проширување на веќе постоечка постојка за градски превоз, нема никаква логична смисла. Полесна и поеколошки свесна одлука би била истата таа постојка да се помести подолу и да се спои со градскиот плоштад, при што не би се жртвувало зеленилото.
Донесената одлука е крајно неодговорна, спонтана, и недоволно испланирана од Димитриевски и неговиот кабинет. Одговорот дека се воспоставуваат мерки против аерозагадувањето ќе се докажат и оваа зима дека се лага од страна на Димитриевски. Одговорот дека учениците го пошумуваат градот е шега со оглед на тоа што дрвјата што се садат немаат толкава моќ да прочистат секојдневно растечки метежи и можности за поголем сообраќај – што вчерашната одлука за проширување на улицата едноставно го всилува овој процес на загадување. Се надевам зимава ќе биде подобро и дека градоначалникот ќе преземе акции уште пред да почнат проблемите, инаку кредитната ќе се искористи за прочистувач на воздух кој чини цел бубрег за нашиот кумановски стандард. Младите доколку се умни и реагираат уште сега со протести пред општината може ќе не спасат од уште една загадена зима, да се инспирираме по примерот на „Fridays for future“.
Прочитајте и...  Судење за „Ласкарци": Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

Прочитај повеќе

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Слободен печат

Началникот на СВР Скопје: „Јавна соба“ прво била на Инстаграм и Вибер каде била блокирана

Слободен печат

Спасовски: Црногорската заедница е особено ценета и ја има целосната поддршка од Владата

Слободен печат

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите, особено во делот на правосудството

Слободен печат

Фетаи бара обвинителите за организиран криминал и корупција да постапуваат и пред Апелација

Слободен печат

Утврден текстот на Предлог – законот за заштита на личните податоци

Слободен печат

Остави Коментар

nine + 10 =

Прочитај повеќе

Усвоен извештајот до УНЕСКО за зачувување на природното и културното наследство во Охридскиот регион

Слободен печат

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат