Tag : дрвја

Вести Скопје Слајдер

Се отстрануваат скршените дрвја и предмети од силниот ветер што го зафати Скопје (ФОТО)

Слободен печат
Комуналните служби на Општина Карпош се на терен, каде заедно со екипите од ЈП „Паркови и зеленило“ ги отстрануваат скршените дрвја и предмети од силниот...
Вести Скопје

Есенска акција за раззеленување на Карпош- засадени дрвја во Тафталиџе

Слободен печат
Во рамки на есенската акција, за зголемување на зеленилото во сите урбани заедници, Општина Карпош, засади нови 22 висококвалитетни листопадни дрвја, во населбата Тафталиџе, долж...
Вести Скопје

Новозасадените дрвца кај поликлиника „Чаир” не издржаа ниту една ноќ

Слободен печат
Непознати сторители изминатата ноќ украле девет украсни садници од јавното зеленило пред Поликлиниката „Чаир” во Скопје кои екипите на ЈП „Паркови и зеленило” ги засадија...
Вести Скопје

Засадени првите дрвја за зелениот покрив на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат
На кровот на Градскиот трговски центар се засадија првите дрвја, кои беа најавени од градоначалникот Петар Шилегов како дел од изградбата на „Зелен покрив на...
Вести Скопје

Граѓаните во Аеродром ќе избираат локации за садење дрвја

Слободен печат
Општина Аеродром денеска објави прашалник за прибирање предлог-локации за садење нови дрвја на јавни зелени површини во текот на ноември. – Се повикуваат граѓаните до 10...
Вести Скопје

Акција на засадување дрвја

Слободен печат
Во организација на граѓанската иницијатива „Денови на колективно садење дрвја во Македонија”, денеска на јавната површина до скопската гимназија Зеф Љуш Марку ќе се спроведе...
Вести Македонија Скопје

УШТЕ ЕДЕН МАСАКР на Патишка Река, скопско (ФОТО)

Слободен печат
Дека Македонија допрва ќе се справува со проблеми поради недостиг на зелени површини, полека но сигурно, на сите ни станува јасно. Сепак, ни овој факт...
Ваш агол Македонија

ПИСМО: Ако нема акции, кредитната ќе се искористи за прочистувач на воздух кој чини цел бубрег за нашиот кумановски стандард

Слободен печат
Веднаш по објавувањето на веста за сечата на двете липи вчера во Куманово, со цел да се направи простор за автобуска станица, до нашата редакција...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МАСАКР на дрвја во Куманово – Граѓаните реагираат (ВИДЕО)

МИА Агенција
„Д’нска имаше еколошка акција од страну на Oпштину Куманово у центар на град. Реално имамо превише дрва и зелени површине по Куманово, ваздух е екстремно...
Вести Ви Препорачуваме Свет

СИЛНА бура ја удри Германија – Ветрот КОРНЕШЕ дрва, бројни патишта и пруги ЗАТВОРЕНИ (ВИДЕО)

Слободен печат
Заради силната бура која откорнуваше дрвја и далеководите во јужните и централните делови на Германија, во прекин е железничкиот и патниот сообраќај. #Unwetter #froschhausen #Seligenstadt...