Пекар се обидува да спаси белгиски фудбалски великан

Вилс започна со донација од 1.000 евра, целта му е да собере 1 милиони евра, иако тој сонува за многу поголем интерес од луѓето и сума од 20 милиони евра како помош за Андерлехт.

Еден фудбалски навивач, станува збор за фан на еден од најпознатите клубови во Белгија, Андерлехт, покажа како се сака екипата која поминува комплициран период после прекинот на стопирањето на лигата и сезоната поради пандемијата на коронавирусот.

Етијен Вилс, се обидува да му помогне на Андерлехт така што отвори сметка на која секој навивач на Андерлехт ќе може да донира за својот омилен клуб и тој начин ќе придонесе полесно да се преброди кризната ситуација.

Вилс започна со донација од 1.000 евра, целта му е да собере 1 милиони евра, иако тој сонува за многу поголем интерес од луѓето и сума од 20 милиони евра како помош за Андерлехт.

– Ја започнав оваа акција да помогнам и сакам да соберам еден милион евра. Кога ќе ги собереме парите, јас лично ќе ги предадам на клубот – вели Вилс за белгиските медиуми.

Прочитајте и...  Дали оваа земја има најдобра стапка на смртност од коронавирусот?

Освен што 40 години има членарина за Андерлехт, воедно работи со пекарски производи и е страствен играч на голф.

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат