Педро и официјално нов фудбалер на Рома

Шпанецот потпиша договор на три години со римскиот клуб кој се подготвува за новата сезона во италијанската Серија А.

Како што и се најавуваше и претходно, денеска доби потврда од римската „волчица“ која го промовираше своето прво летно засилување.

Педро (33) официјално потпиша договор на три години (30 јуни 2023) со екипата на Рома. Шпанецот е задоволен што ќе ги брани боите на римскиот клуб.

Возбуден сум за овој предизвик и што ќе се натпреварувам со цел да ги оствариме нашите цели во наредните сезони. Благодарност до фановите кои ме пречекаа, се надевам дека ќе ги направам среќни – рече Педро.

Шпанскиот фудбалер играше за Барселона и Челси, со освоени 25 трофеи во кариерата, вклучувајќи титули во Лигата на шампионите, Лига Европа, Премиер лигата и Ла Лига.

Со националната репрезентација беше светски (2010 година) и европски шампион (2012). Севкупно запиша 65 натпревари за неговата селекција со 17 голови.

Прочитајте и...  Марк Гасол конечно ќе заигра за ЛА Лејкерс

Рома се подготвува за новата сезона во италијанската Серија А чиј старт е планиран за 19 септември.

Поврзани вести

Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Слободен печат

Борусија Дортмунд конечно открива колку изнесува откупната клаузула за Халанд

Слободен печат

По Жорге Мендеш, уште еден супер агент купува фудбалски клуб

Слободен печат

Навивачите во ограничен број се враќаат на стадионите во Англија

Слободен печат

Гечевски: Најважно ни е здравјето на Димитријевиќ

Слободен печат

ФИФА суспендира свој потпретседател поради мито

Слободен печат

Остави Коментар