ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Трансферот ќе биде реализиран во август кога ќе завршат ЛШ и ЛЕ, а Челси се согласи да ја плати бараната сума. Но, тоа не е се, доаѓаат уште и лев бек и голман.

Екипата на Челси уште сега може да се прогласи за победник на летниот преоден рок иако тој воопшто не е ниту започнат. „Сините“ прво во февруари го купија Хаким Зијех од Ајакс, потоа пред нос на Ливерпул му го „украдоа“ Тимо Вернер, а сега се договорија со Баер Леверкузен за Каи Хаверц.

Челси се согласи да плати 90 милиони евра обесштетување за Хаверц кој уште сега ќе потпише договор, но германскиот тим сака работата да се одложи до август бидејќи тие ќе играат во завршницата од Лигата на Европа и сакаат да го имаат одличниот фудбалер на располагање.

Трансферот го забрза самиот Хаверц кој им соопшти на „фармацевтите“ дека сака да си замине од Бундеслигата и да игра заедно со Тимо Вернер, со што на Челси му остана само да ја договори динаминака на исплатата на обесштетувањето.

Прочитајте и...  Агентот на Елмас: Македонецот ќе биде подготвен за Барселона!

Сега кога ги договори сите детали од трансферот на Хаверц, Челси и неговиот сопственик ќе се насочат кон ангажирање на лев бек. Изборот падна на фудбалерот на Лестер, Бен Чилвел за кого се подготвени да платат 70 милиони евра.

Бен Чилвел

Челси парите за трансферот на Чилвел ќе ги обезбеди со продажбата на левите бекови. Емерсон Палмиери се наоѓа на радарот на Интер и на Јувентус, додека Севиља е заинтересирана за Маркос Алонсо.

Што се однесува до голманската позиција, Кепа Аризабалага и дефинитивно си заминува од Челси,а неговата замена доаѓа од Турција.
Голманот на Трабзонспор, Уругчан Чакир за сума од 30 милиони евра ќе се пресели на „Стемфорд бриџ“.

Прочитај повеќе

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат

Роналдо се договорил со ПСЖ но работата пропаднала поради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најдобриот стрелец во Европа ја има најубавата поддршка која ја освои на неверојатен начин (ФОТО)

Слободен печат

Бојиќ по една сезона се врати во МЗТ Скопје

Слободен печат

Тврдоглавиот Маркез повторно опериран, враќањето на патеките непознато

Слободен печат

Касиљас и официјално ја заврши кариерата: Дојде време да се простам со фудбалот

Слободен печат

Изненадување во Јувентус – тренер без ниту еден трофеј ќе го менува Сари, Интер и Конте ќе одат на суд?

Слободен печат

Лил е вистински рудник за фудбалери, за три години заработи 250 милиони евра од продажба на играч

Слободен печат