Ова се најскапите градови во светот: На листата се најде и Скопје

Замислете да платите 215 долари за такси, вечера, кино и безалкохолен пијалок. Сега замислете го животот во Цирих …

Со оглед на цената на храната, алкохолот и цигарите, потрошниот материјал за домаќинството, обувките и облеката, личната нега, транспортот, забавата, стапките и сметките, направен е список на најскапите градови за живеење во 2019 година.

Цирих е прогласен за најскап европски град во кој можете да го јадете најскапиот „Биг Мек“ кој е двапати посакап во однос на најголемиот дел од другите градови на оваа листа. Во Лондон се потребни повеќе пари за да гледате филм во кино.

Сепак, убедливо најскапи се азиските градови, со Кина на врвот, покажува истражувањето на „Mercer“.

Прочитајте и...  Вандализирана малата сирена во Копенхаген, данската туристичка атракција наречена „Расистичка риба“

На листата се наоѓаат 209 градови, а Скопје се најде на 201. место. Во регионот македонската престолнина е најевтина од сите, а Загреб (143) и Љубљана (142) се најскапи, а по нив се Софија (177), Белград (181) и Сараево (194).

10 најскапи градови во светот:

1. Хонг Конг – Кина

2. Tокио – Јапонија

3. Сингапур

4. Сеул – Јужна Кореја

5. Цирих – Швајцарија

6. Шангај – Кина

7. Ашхабад – Турмекистан

8. Пекинг – Кина

9. Њујорк – САД

10. Шенжен – Кина

Прочитај повеќе

Убиени 12 припадници на нарко картел во Мексико

Слободен печат

Вжештена предизборна реторика, партиите со разни ветувања пред граѓаните

Слободен печат

Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Слободен печат

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат