Ова се најчести предизвикувачи на алергии

Нетолерантноста кон некаков вид храна е состојба кога телото не произведува некаков ензим од храната и поради тоа се јавуваат проблеми при нејзиното варење.

На пример, алергијата на лактоза значи дека организмот не произведува доволно од ензимот лактаза кој помага во варењето на лактозата (шеќер во млечните производи).

Како резултат на ова, се јавува алергија која всушност е имунолошка реакција на некој протеин од храната која ја консумираме. Неколку минути по голтањето се појавуваат низа симптоми како што се: иритација на кожата, отоци на телото или потешкотии со дишењето.

Алергиите се особено карактеристични во бебешката и детската возраст, а како извор најчесто ги имаат млечните производи, јајцата и брашното. Алергиите, пак, на јаткасти или морски плодови се развиваат на подолг временски период.

Прочитајте и...  Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Осум најчести предизвикувачи на алергија се следниве прехранбени производи

– млеко и млечни производи

– јајца

– риба

– морски плодови

– брашно

– кикиритки

– јаткасти плодови (ореви, лешници, бадеми)

– соја

Останати алергени кои се поретки, но подеднакво опасни: семе од сусам и афион, пченка, вештачки ароми и бои, како и разни производи од животинско потекло.

Прочитај повеќе

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат