28.8 C
Скопје

Отруена е Алис, белгискиот овчар кој спасуваше луѓе по земјотресот во Петриња: „Ми умре во прегратка“

Тригодишната Алис, белгискиот овчар обучен за спасување луѓе од урнатините угинала од последици на труење.

По првиот потрес во Петриње, таа и нејзиниот сопственик биле на улиците на градот истата вечер.

Не се сомневам во никого бидејќи Алис беше миленичка на целото место. Не знаеме ни со што е отруена, освен дека ѝ немаше спас. Ми умре на рацете синоќа, крв на устата и носот и адио. Ми умре во прегратка“, изјави нејзиниот сопственик Срџан Ботица за Дубровачки вјесник.

„За жал, животот го изгуби кучето кое можеше да спаси многу луѓе, а токму пради некој од нив и угина. Предвидената казна за труење, според Казнениот закон, изнесува една година.“, вели Ботица, кој ја удомил Алис кога имала седум месеци, спасувајќи ја од претходниот сопственик кој ја држел затворена во бокс четири месеци.

Кога дојде во Слано, ја однесов на море. Веднаш скокна во морето. Го обожаваше морето, децата, сите… Се надевам дека постои рај и дека таа сега прави неред горе“, рече потресениот сопственик на Алис.

facebook

Поврзани вести

Слатко од малинки: подеднакво е корисно како свежите плодови

Слободен печат

Запознајте го Алекс, момчето што со насмевка ги освојува Скопјани и нивните мисли

Ана Голејшка

Oслабнете лесно: Овошје кое невидливо го забрзува метаболизмот

Слободен печат

Паднаа првите забрани: со вакцина „АстраЗенека“ не може на концерт од Брус Спрингстин

Слободен печат

Moите 1+5: По избор на Ана Стојановска – „Боречки клуб“

Слободен Печат

ФОТО | На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар