Освои 160 милиони фунти на лотарија, си купи клуб и им го подари на навивачите

Колин Вир кој во 2011 година освои 161 милион фунти на лотарија, деновиве стана мнозински сопственик на шкотскиот второлигаш Партик.

Вир кој е страстен навивач на овој шкотски тим, купи 55 проценти од акциите на клубот и веднаш направи неверојатен потег, акциите им ги подари на навивачите.

Навивачите отворија фирма „Thistle for Ever“ која ќе го координира преземањето на клубот, а привремената управа ќе биде комбинација на бизнисмени и претставници на наивачите.

Дека Вир е страстен навивач на Партик доказ е случката од 2011 година кога веднаш откако доби 161 милион фунти на лотарија, во клубот вложи 2.5 милиони, а за изградба на нов тренинг центар издвои шест милиони евра.

Прочитајте и...  Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Прочитај повеќе

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат