25.8 C
Скопје

Tag : шкотска

Спорт Фудбал

Евро 2020 | Група Д: Англија и Хрватска сакаат да го повторат успехот од Русија!

Слободен печат
Европското првенство ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули, а ние продолжуваме да ги претставуваме репрезентациите кои ќе учествуваат на континенталниот собир. Во...
Спорт Фудбал

Жозе Мурињо има свој фаворит на Европското првенство

Слободен печат
Тренерот на Рома, Жозе Мурињо исто така со големо внимание ќе ги следи натпреварите на Европското првенство.. Португалскиот стратег има свој фаворит на претстојниот континентален...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Најстарото ривалство во фудбалот и незаборавниот гол на Пол Гаскоњ!

Слободен печат
Европското првенство во фудбалот ќе започне за пет дена, а во продолжение го објавуваме најстарото ривалство помеѓу Англија и Шкотска и нивниот дуел од ЕП...
Вести Свет

ВИДЕО: НАТО започна голема вежба за противракетна и противвоздушна одбрана

Слободен печат
Северноатлантската алијанса денеска започна воени вежби за противракетна и противвоздушна одбрана, вклучително и откривање и следење на хиперсонични ракетни, а најголемиот дел од маневрите ќе...
Вести Свет

Лондон и Единбург го ублажуваат ризикот од правна битка околу независноста на Шкотска

Слободен печат
Британските и шкотските политичари вчера го ублажија ризикот од правна битка околу тоа дали Шкотска може да одржи нов референдум за независност, и понудија мало...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Шкотската премиерка: Нов референдум за независност ќе има кога ќе дојде време

Слободен печат
Шкотска премиерката Никола Старџен им вети на Шкотите нов референдум за напуштање на Велика Британија „кога ќе дојде време“ доколку нејзината Шкотска национална партија (СНП) победи на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: Ќе добие ли Европа нова самостојна држава?

Слободен печат
Дали Европа ќе добие нова, независна држава? Парламентарните избори во Шкотска ќе бидат показател дали мнозинството Шкоти сакаат независност од Велика Британија и потоа повторно...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Џонсон можеби греши со стратегијата: Тврдиот став на премиерот ја подгрева шкотската независност?

Срѓан Ивановиќ
Во 2014 година граѓаните на Шкотска излегоа на референдум и одлучно ѝ се спротивставија на идејата за независност од Обединетото Кралство на Велика Британија, Јужен...
Вести Свет

Шкотските националисти бараат нов референдум за независност до крајот на 2023 година

Слободен печат
 Владејачката Шкотска национална партија вети дека ќе одржи референдум за независност до крајот на 2023 година, потег кој може да го раздели Обединетото Кралство, ставајќи...
Спорт Фудбал

Скандал во Шкотска: Додека цела Британија му оддава почит на принцот Филип – навивачите на Селтик прават огномет

Слободен печат
Вчерашната смрт на принцот Филип, сопругот на кралицаа Елизабета, фудбалерите во Британија ја одбележуваат така што пред секој натпревар наместо со една, со две минути...