Осаменоста е повеќе штетна по здравјето отколку пушењето!

Се помалку време за дружење и користиње на социјалните мрежи, влијае на здравјето. Политичарите во Берлин бараат да се постави „доверник за осаменост“. Не се работи за германски проблем – феноменот се прати од Јапонија до Америка.

профимедиа

Секое второ семејство во Берлин има само по еден член. Во градот со статус сојузна покраина, веќе има служба за помош на стари лица со телефон, професионално организирани забави за физички контакт со останатиот човечки род и Фејсбук групи за самопомош.

А, берлинскиот одбор на Демохристијаните на канцеларката Ангела Меркел сега бара главниот град да има – официјален комесар за осаменост – пишува РТС.

– Некој мора се да кординира и за тоа е потребно работно место со полно работно време – изјавил потпаролот на партијата – Мајкл Пен, објаснувајќи дека веќе не е доволно со тоа да се занимаваат само доброволци.

Прочитајте и...  Нашминкајте се во стилот на 60-те за само 5 минути: Убавината на најженствената доба! (ВИДЕО)

– Берлин како метропола која расте мора да го направи овој чекор – рекол Пен за јавниот сервис.

Осаменост во градот со 3,6 милиони жители

Според извештајот на берлинскиот дневник, минатата година се вклучиле 1.300 луѓе во борбата против осаменоста. Тоа може да звучи како голема бројка, но градот има 3,6 милиони жители и бројката секоја година се зголемува.

Во истиот дневник пишува дека најмалку 300 луѓе годишно умираат во своите станови, а тоа никој да не го забележи – некогаш и со недели. Не е ни чудно што Берлин во медиумите и на социјалните мрежи го доби името – престолнина на осаменоста.

 

Прочитај повеќе

Маргот Роби официјално стана актерката со најмногу понудени улоги во Холивуд: Таа е најактивна на сцената во последните 5 години!

Слободен Печат

После смртта на саканиот Курт Кобејн пејачката Кортни Лав потполно се промени: Дури и во шестата деценија трпи последици! (ФОТО)

Слободен Печат

Налутен татко му пратил писмо на момчето што ѝ ја „украло“ невиноста на ќерка му

Слободен Печат

Контроверзни родители открија како ги одгледуваат децата: Мајката ги дои до шестата година и не одат на училиште

Слободен Печат

Експрес кифли: Брзо и вкусно, нема да можете да им одолеете!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 05.06.2020: Стрелецот ќе има болки во грбот, а Девицата ќе успее во своите намери

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот: Свадба

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат