Опозиционерите од Јужна Кореја јавно ги бричат главите во знак на протест против власта - Слободен печат

Опозиционерите од Јужна Кореја јавно ги бричат главите во знак на протест против власта

Јужнокорејските опозиционери јавно ги бричат главите во знак на протест против власта
Јужнокорејскиот опозициски лидер Хуанг Кјо-ан е последниот во низата политичари кој јавно ја избричи главата во знак на протест против Владата, објави Би Би Си.

На синоќешниот собир пред претседателската палата, пред своите приврзаници и новинари опозиционерот ја избричи главата во знак на протест против новиот министер за правда Чо Кук, чие семејство е вмешано во корупциски скандали. Од истата причина, минатата недела се избричија две пратенички. Сите тројца се од Конзервативната партија, која бара смена на Чо, кој ја презеде должноста минатиот месец.

Чо беше именуван на функцијата и покрај обвинувањата за финансиски и академски малверзации на членови на неговото семејство. И неговата сопруга е обвинета дека фалсификувала материјал кој и помогнал на нејзината ќерка да се запише на факултет и да добие стипендија. Обвинителите истражуваат и наводна измама во еден фонд поврзан со роднина на Чо.

Прочитајте и...  Сведочења на евакуираните Срби од Кина: Вухан навистина е град на духови, во Шангај ситуацијата не е толку драстична

Истражителите во изминатите недели изведоа неколку рации во врска со членови на семејството на министерот.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

1 × пет =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат