13 C
Скопје

Официјално, тројца кандидати за претседател на Барселона

Барселона на 24. јануари ќе добие нов претседател кој ќе го наследи Хосеп Марија Бартомеу, а денеска и официјално е потвфрдено дека на изборите ќе учествуваат тројца кандидати. Тоа се Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреикс.

Пред да бидат и официјално соопштени имињата на кандидатите, Емили Русо се откажа од кандидатурата.
Главен фаворит за нов претседател е Жоан Лапорта кој е последниот челник на каталонскиот клуб кој ги одработил двата мандати во целост (2002-2010) и според последните анкети има доверба од 52 проценти од гласачите.

Адутот на Лапорта е тоа што Барселона во негово време доминираше во фудбалска Европа и доколку биде избран повторно, ветува дека ќе успее да го натера Меси да потпише нов договор. Еден од 10.257 гласа кои Лапорта ги поднесе е и тој на семејството Меси.

Прочитајте и...  Сега е ОФИЦИЈАЛНО, Челси му даде отказ на Лампард

Адутот на Виктор Фонт се поранешните играчи на Барселона, Чави Ернандез кој би се вратил како тренер, а место во управата би добиле Жорди Кројф, Карлес Пујол и Андрес Иниеста кога ќе ја заврши кариерата.
Аутсајдер во трката е Тони Фреикс кој беше потпретседател во времето на Бартомеу.

Поврзани вести

Капитенот на Аталанта се сели во Севиља

Слободен печат

ЖФК Љуботен ги претстави шесте засилувања со кои ќе брка пласман во Европа

МИА Агенција

Џудо федерацијата на Македонија објави дека на уапсениот тренер обвинет за силување на малолетнички пред една година му е одземена лиценцата

Слободен печат

Изненадување, замената за Зидан доаѓа од Бундеслигата

Слободен печат

Во Москва уапсен екс дански репрезентативец и играч на Ливерпул бидјеќи протестирал против Путин

Слободен печат

Вујовиќ: Македонија мора да најде пикери како Марковски и Јоновски

Слободен печат

Остави Коментар