Официјално: Конте го доби „војникот“ Видал

Артуро Видал е нов фудбалер на Интер.

Чилеанецот денеска и официјално потпиша двегодишен договор со „нероаѕурите“, си опција соработката да се продолжи за дополнителна година.

Тренерот на Интер, Антонио Конте, инсистираше на трансфер на Видал во кого го гледа клучниот играч во средниот ред во сезоната во која ќе го предизвика Јувентус за тиутлата.

„Војникот“ Артуро Видал кариерата ја започна во чилеанскиот Коло-Коло, по што во 2007 година доаѓа во Европа и тоа во тимот на Баер Леверкузен. По четири сезони поминати во редовите на „фармацевтите“ се сели во Јувентус каде исто така помина четири години и тогаш работеше со Конте.

Видал по Јувентус се сели во Баерн Минхен каде помина три години за во 2018 година да премине во Барселона.

За време на кариерата во европските екипи, освои четири титули во Серија А, три во Бундеслигата, една во Шпанија, но не успеа да се радува на триумф во Лигата на шампионите.

Прочитајте и...  Клиперси и официјално имаат нов тренер

Поврзани вести

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Остави Коментар