Официјално: Рангник на клупата на Манчестер јунајтед

Германецот Ралф Рангник шест месеци привремено ќе ги води „црвените ѓаволи“/Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Ралф Рангник, германскиот стручњак е назначен за нов привремен менаџер на Манчестер јунајтед до јуни 2022 година.

После заминувањето на Оле Гунар Солскјер поради лошите резултати, на неколку натпревари Мајкл Керик ги водеше „црвените ѓаволи“, а еве сега клубот има нов шеф.

– Среќен сум што станав менаџер на Манчестер јунајтед и целосно сум фокусиран на постигнување на најдобри можни резултати оваа сезона. Имам тим со голем број таленти и ќе се обидам максимално да го искористам нивниот потенцијал – рече Рангник.

Германецот ја раскина соработката со Локомотив Москва во која имаше советодавна улога. Рагник има договор со Јунајтед да остане во клубот уште најмалку две години како советник.

– Ралф е еден од најголемите иноватори во светот на фудбалот. Нè импресионираше во разговорот и немавме дилема дека тој е вистинскиот избор за нас – вели спортскиот директор Џон Мурто.

Се очекува тој да дебитира на клупата на Јунајтед во текот на следниот викенд. На натпреварот од вонредното коло од Премиер лигата против Арсенал в четврток, тимот уште еднаш ќе го предводи Керик, бидејќи Рангник треба да ги среди документите потребни за работна дозвола.

Германецот има 63 години и Јунајтед ќе биде неговиот прв клуб надвор од татковината, кој ќе води од клупата.

Видео на денот