23.8 C
Скопје

Одобрен проект вреден 10 милијарди долари: Турција со Истанбулски Канал ќе ги поврзува Црно и Мраморно Море

Турскиот министер за животна средина и урбан развој, Мурат Курум најави одобрување на планот за изградба на Истанбулски Канал, што ќе ги поврзува Црно и Мраморно Море.

– Го одобривме планот за изградба на Истанбулски Канал, откако ги испитавме сите барања и приговори. Во овој контекст, ќе преземеме брзи чекори за да осигуриме дека каналот ќе биде во корист на нашиот град, напиша Курум на Твитер.

Турција планираше да почне со изградба на нов канал долг 51 километар во 2018 година, а да биде пуштен во употреба во 2023 година, на 100-годишнината од основањето на Република Турција.

Приближната цена на проектот е 10 милијарди долари.

Проектот за изградба на нов канал на 100 километри западно од Истанбул прв го објави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пред изборите во 2011 година. Турската опозиција и градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу се против проектот и бараат да биде распишан референдум за изградба на Истанбулски Канал.

Се проценува дека преку новиот канал ќе може да минуваат околу 160 бродови дневно, вклучително и танкери со носивост до 300.000 тони. Преку Босфор годишно минуваат 53.000 бродови.

Поврзани вести

Трошка надеж за подобри односи на суперсилите во иднина

Слободен печат

ВИДЕО l Масовна тепачка во украинскиот Парламент: Се скараа пратениците од владејачката и опозициската партија

Слободен печат

Саливан: Бајден и Ердоган не се договорија за руските противвоздушни ракетни системи С-400

Слободен печат

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Остави Коментар