Одложени претседателските избори во Барселона

Изборите за наследник на Хосеп Марија Бартомеу беа закажани за 24. јануари, но денеска се одложени поради зголемениот број на заразени лица со коронавирус во Каталонија.

Одлуката за одложување на изборите беше донесена денеска по состанокот на претставниците на клубот и на регионалната влада кој следеше по објавата на шпанската валда дека нема да бидат дозволени никакви исклучоци во мерките за борба против коронавирусот.

По одлуката на шпанската влада и регионалната влада на Каталонија ги поостри мерките во борбата против коорнавирусот и забранија дури луѓето да ги напуштаат своите општини освен во случај на работа, на образование и од здравствени причини.

Во трката за претседател на Барселона останаа само тројка кандидати Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреикс, а главен фаворит според анкетите е Лапорта.

Прочитајте и...  Изненадувачки, Ѓоковиќ не е меѓу кандидатите за наградата „Лауреус“

Поврзани вести

Кои се најголемите лудаци во фудбалот: Пироман, нацист, провокатор…

Зоран Спасоски

Елмас наскоро ќе добие нов тренер, позната листата на наследници на Гатузо

Слободен печат

Чави е подготвен да седне на клупата на Барселона, веќе го знае и првото засилување

Слободен печат

Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но…

Слободен печат

Вчера стана најмлад Англичанец кој постигнал гол во ЛШ, денеска одлучи да игра за Германија

Слободен печат

ВИДЕО: Легендарниот Шекил О`Нил на српски јазик со пофалби за Јокиќ!

Слободен печат

Остави Коментар