Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Вчера на социјалните мрежи се појавија видеа од журки на Градиште во Охрид.

Продолжениот викенд ги натера граѓаните да се упатат кон излетничките места. Со оглед на фактот дека е ограничена понудата за летување надвор од границите, годинава голем број граѓани ќе останат во земјава.

Сепак изгледа дека и покрај тоа што имаме троцифрен број на новозаболени, тоа не ги спречува граѓаните , особено младите да се журкаат на плажи во Охрид, каде според тоа што може да се види од видеата не се почитуваат здравствените протоколи и мерки.

Погледнете како изгледа атмосферата на познатата охридска плажа Градиште:

Претходно и министерот за здравство апелираше да се внимава при одење на плажа, а нејасно е зошто не се санкционирани лицата кои не се придржувале до мерките.

Прочитајте и...  Како во филм: Жена се породила во такси пред велешката болница

Останува да видиме наредните недели дали ова ќе влијае на пораст на новозаболени во државата.

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

ОБНОВЕНО, 03 август 11.40: „Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави!

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

 

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска