Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Јавното претпријатие „Охридски комуналец” деновиве кога е шпицот на сезоната, покрај редовите активности за одржување на хигиената низ градот и долж крајбрежјето, дополнително се ангажира за собирање на отпадот, што секојдневно се остава на најпосетуваните локации, по парковите, на кејот на езерото, на шеталиштата, атрактивните места во стариот дел на градот.

Како и изминатите денови и ова утро јавните површини низ градот се целосно исчистени од фрлени отпадоци, а плоштадите и улиците измиени. Тие активности се спроведуваат секојдневно, а во активностите се вклучуваат и самоорганизираните граѓански здруженија, младите ентузијасти кои групно чистат и собираат отпад од плажите, но сето тоа е недоволно ако отсуствува свеста за потребата од заштита на околината.

Прочитајте и...  Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Во координирана акција екипи на „Охридски Комуналец” и планинската спасителната служба при Црвениот крст-Охрид утрово го расчистуваа тешко пристапниот терен на потегот кај локалитетот Канео каде несовесни гости, главно помлади лица, амбалажата што ја носат со себе ја фрлаат насекаде, па и зад потпорниот ѕид долж патот, што води кон црквата Свети Јован.

Охрид се дави во ѓубре што го фрлаат несовесните туристи

Грдите слики од фрлен отпад насекаде се повторуваат секојдневно што не доликува на Охрид и неговиот статус на најпознато и најпосетуванио туристичко место во земјата. Оттаму и апелите на сите субјекти до посетителите малку повеќе да се грижат за заштитата на нашите природни убавини и националното културно историскиско богатство.

Прочитајте и...  „Вашингтон пост" со поддршка за Бајден на претседателските избори

Прочитај повеќе

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Слободен печат

Казнети 322 возачи во Скопје, 105 од нив за пречекорена брзина

Слободен печат

Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Слободен печат