Tag : ѓубре

Вести Скопје

Бранѓолица: Доколку граѓаните сметот го одлагаат во пропишаното време контејнерите нема да бидат преполни, апел да не се фрлаат запалливи материи (ВИДЕО)

Слободен печат
На повеќе локации на територијата на градот Скопје, граѓаните на јавни површини минатата недела одложиле над 150 стари кревети, триесетина електрични шпорети, околу 100 собни...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ливадите и реките лани сме ги наполниле со 300.000 тони ѓубре

Луѓето низ Македонија лани во природата расфрлале или запалиле 283.459 тони ѓубре, односно толкава е разликата помеѓу комуналниот отпад што Македонците го создале (915.943 тони)...
Вести Скопје Слајдер

ЈП Комунална хигиена – Скопје го враќа стариот начин на работа во три смени

Слободен печат
Јавното претпријатие Комунална хигиена-Скопје информира дека во текот на изминатите 24 часа, нивите екипи собрале и транспортирале речиси 1000 тони комунален отпад од подземните и...
Вести Скопје Слајдер

Еве како изгледа Скопје, откако Комунална хигиена викендов одмараше

Нема да умреме од корона, туку од нехигиена, беше една од пораките што стигна во нашата редакција, заедно со фотографии од полни контејнери. Комунална хигиена,...
Забава Магазин Магазин слајдер

11 фотографии кога луѓето се облекле генијално – ЗА ДА ФРЛАТ ЃУБРЕ!

Слободен печат
Изолацијата во нас го разбуди она што не сме ни сонувале дека го криеме во себе. Некои почнаа повеќе да работат на себе, други да...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Луѓето панично купуваа храна поради коронавирусот, а сега ја фрлаат: Дел од производите завршија во ѓубре

Слободен печат
Откако започна пандемијата на коронавирусот, многумина се затрчаа во супермаркетите и трупаа во колички сè што можеа да најдат, а неколку недели подоцна во Велика...
Вести Свет

Медицинските сестри во болница во Њујорк носеле кеси за ѓубре за заштита

Слободен печат
Поради недостиг на заштитна опрема во една болница во Менхетен, Њујорк, медицинските сестри биле принудени да носат на себе кеси за ѓубре. На фотографијата, која...
Вести Свет Слајдер

Како Виена стана една од најчистите светски метрополи

Слободен печат
Австриската престолнина е една од најчистите метрополи во светот. Тоа достигнување не е случајност, туку последица од добитната комбинација на разните можности за управување со...
Ви Препорачуваме Колумни

СЛОБОДЕН УДАР: Нешто смрди на скопското ѓубриште

Анета Стојковска
Да сум им јас претпоставен, ниту обвинителката ќе беше денеска обвинителка, ниту инспекторот денеска ќе беше инспектор. Овие зборови градоначалникот Петре Шилегов ги упати кон...
Вести Регион

ЗДФ: Бугарските деца страдаат поради согорувањето на отпадот

Слободен печат
Германија е европски шампион во производство на пластичен отпад поради што страдаат и бугарските деца, оцени германската телевизија ЗДФ во репортажа за согорување отпад во...