Охрид се дави во ѓубре што го фрлаат несовесните туристи

Особено за празничниот викенд кога голем број граѓани од земјава се упатија во Охрид, сликата со сметот расфрлан на јавните површини е загрижувачка и сведочи за ниско ниво на свест за зачувување на животната средина.

Охрид, август 2020

Лименки, шишиња, опаковки од храна и хартивчиња се расфрлани насекаде во градот, покрај езерото, на влезовите од јавните институции и во парковите каде навечер и во текот на денот се собираат туристите.

Охрид, август 2020
Охрид, август 2020

Прочитајте и...  Само двајца патници имале македонски пасош од тие кои патувале во Финска

Прочитај повеќе

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат

Адеми смета дека учебната година треба да почне со физичко присуство, нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин

МИА Агенција

СДСМ: Заев ќе биде мандатор

МИА Агенција

Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени од Ковид-19 

МИА Агенција

Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

(Мулти)генерациска катастрофа

Златко Теодосиевски

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

МИА Агенција