Обединета албанска опозиција: Венецијанската комисија го собори Рама

Обединетата албанска опозиција го поздрави мислењето на Венецијанската комисија во кое се наведува дека претседателот на државата не го прекршил Уставот со одложувањето на локалните избори.

Притоа опозицијата е со став дека „Комисијата го урнала противуставниот план на Еди Рама за узурпирање на институцијата претседател на Републиката”.

Во заедничкото соопштение се наведува дека Венецијанската комисија потврдила оти „претседателот на Републиката, Илир Мета не сторил никакво кршење на Уставот и дека иницијативата на Владата за негово разрешување е спротивна на Уставот”.

– Обединетата опозиција ја цени улогата на Претседателот на Републиката, потврдена и од Венецијанската комисија, дека со откажување и одложување на датумот на изборите, Претседателот преку легитимна цел настојувал да избегне можни социјални конфликти и да ја одбрани демократијата во земјата, пишува во заедничкото соопштение на обединетата албанска опозиција.

Прочитајте и...  Меркел: Мора храбро и решително да дејствуваме

Се нагласува дека Венецијанската комисија потврдила дека „Владата на Еди Рама не го следела уставниот пат за да се спротивстави на претседателските уредби”.

– Ниту Владата, ниту Парламентот не ги оспорија претседателските уредби пред кој било суд. Тоа подразбира дека претседателската уредба за одложување на датумот на изборите и денес е во сила. Монистичките гласачки ливчиња од изборите на 30 јуни, кои се одржаа без уредба на Претседателот на Републиката, не се само противуставни, туку и чин без преседан во историјата на 30-годишната демократија. Овој чин е голем чекор назад, што е спротивно на европските вредности и стандард – оценува опозицијата.

Исто така, се посочува дека мислењето на Комисијата уште еднаш потврдило оти единствената цел на Еди Рама е да ги искористи сите овластувања, да го урниса владеењето на правото и принципот на раздвојување и рамнотежа на власта, со единствена цел да се заштити криминалот и владината корупција.

Прочитајте и...  Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

– Еди Рама се покажа како единствен премиер во Европа, кој, откако политички го контролира Парламентот, обвинителството, судовите, економијата, локалната самоуправа, се обидува политички да ја зграпчи и институцијата на Претседателот на државата – заклучува опозицијата.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат